menu close arrow_back_ios person_add home

Anemia a wydolność w sporcie

Dietetyk, psychodietetyk Ewelina Estkowska

DIETETYKA SPORTOWA

04-09-2017

13/2017

Wymagania treningowe oraz niewłaściwie zbilansowana dieta zwiększają ryzyko rozwoju anemii u sportowców. Grupą szczególnie narażoną są zawodnicy sportów wytrzymałościowych, jak np. biegacze długodystansowi. Rozwój anemii przyczynia się do obniżenia zdolności wysiłkowych i ma negatywny wpływ na wyniki sportowe.

Rola żelaza w organizmie

Średnio w organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 4–5 g żelaza. Około 75% to tzw. żelazo funkcjonalne. Wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny. Uczestniczy w ponad 180 reakcjach biochemicznych w ludzkim organizmie. Odgrywa istotną rolę w wielu kluczowych funkcjach organizmu, m.in.:

Pozostałe 25% żelaza stanowi tzw. żelazo zapasowe – występuje w wątrobie, szpiku kostnym, śledzionie. Żelazo zapasowe wykorzystywane jest przez organizm w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik, a także w przypadku zwiększonej utraty z organizmu. Około 0,1% żelaza uznawane jest za żelazo transportowe, krążące we krwi, związane z białkiem transferyną1, 2.

Zwykła utrata żelaza (1 mg/dobę u mężczyzn i 2 mg/dobę u kobiet), spowodowana m.in. wydzielaniem nabłonka żołądkowo-jelitowego, miesiączkami, jest kompensowana przez wchłanianie w jelicie cienkim3. Niewystarczający poziom żelaza w organizmie może zaburzać metabolizm tlenowy poprzez zmniejszenie dostarczania tlenu do tkanek i zmniejszenie zdolności mięśni do u używania tlenu do produkcji energii.

Ciało człowieka nie jest w stanie wyprodukować żelaza. W związku z tym koniecznie jest dostarczanie go z dietą. Żelazo jest dosyć powszechnie występującym składnikiem w pożywieniu, jednak jego wchłanianie jest uzależnione od źródła pokarmowego. Żelazo hemowe przyswajalne jest w 20%, natomiast żelazo niehemowe w 5%. U osób z niedoborem żelaza niehemowe żelazo zaczyna wchłaniać się lepiej.

Do czynników zwiększających przyswajanie żelaza należy witamina C, niskie pH soku żołądkowego, a także obecność aminokwasów, jak histydyna czy lizyna. Z kolei do czynników, które utrudniają przyswajanie żelaza, należą kwasy fitynowe czy fosforany2.

 

Dlaczego sportowcy są bardziej zagrożeni wystąpieniem anemii?

Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej stwierdzanych niedoborów na świecie, szczególnie wśród osób w okresie dojrzewania, kobiet w okresie rozrodczym oraz sportowców. Aktualnie nie ma ustalonych poziomów zapotrzebowania na żelazo dla sportowców konkretnych dyscyplin. Uważa się, że sportowcy wytrzymałościowi (szczególnie biegacze) w większym stopniu są narażeni na niedobór żelaza ze względu na duże straty tego składnika1.

U sportowców stwierdza się większe ryzyko wystąpienia anemii z kilku powodów:

  1. Wymagania treningowe:
  1. Błędy dietetyczne:

Wymagania treningowe oraz niewłaściwie zbilansowana dieta zwiększają ryzyko rozwoju anemii u sportowców. Grupą szczególnie narażoną są zawodnicy sportów wytrzymałościowych, jak np. biegacze długodystansowi. Rozwój anemii przyczynia się do obniżenia zdolności wysiłkowych i ma negatywny wpływ na wyniki sportowe.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Ewelina Estkowska

CZYTAM ARTYKUŁY

Absolwentka SGGW w Warszawie na kierunku dietetyka oraz technologia żywności i żywienia człowieka. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki SWPS w Warszawie. Współpracowała z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej. Właścicielka poradni dietetycznej, pracuje z pacjentami zmagającymi się z chorobami dietozależnymi, kobietami w ciąży i podczas laktacji oraz sportowcami.