menu close arrow_back_ios person_add home

Menu stymulujące płodność

Sylwia Leszczyńska Kucharz i restaurator Mateusz Gessler

MENU

02-03-2016

4/2016

Menu stymulujące płodność pod okiem dietetyka przygotował Mateusz Gessler.

Drugie śniadanie − Sałatka ze szpinakiem, jajkiem na twardo i papryką, z pieczywem pełnoziarnistym

 

Liście młodego szpinaku myjemy i suszymy, dodajemy pokrojoną w paseczki paprykę, pomidory cherry, pokrojone jajko ugotowane na twardo. Skrapiamy olejem z zarodków pszennych. Posypujemy pestkami dyni, solą i pieprzem.

Komentarz dietetyka:

Szpinak i inne zielone liściaste warzywa − to nie tylko dobre źródło kwasu foliowego (udział w wytwarzaniu kwasu nukleinowego) i magnezu, ale i żelaza. Badania potwierdzają, że żelazo pochodzenia roślinnego zwiększa płodność. Papryka − dzięki wysokiej zawartości witaminy C − zwiększy jego przyswajanie. Dodatek pestek dyni i jajka zapewnia niezbędną w procesie spermatogenezy i wewnątrzmacicznym wzrastaniu płodu dawkę cynku. Olej z zarodków pszennych wyróżnia się zawartością witaminy E i koenzymu Q10.

 

Obiad − Łosoś pieczony z kaszą gryczaną niepaloną i gotowanymi na parze brokułami, marchewką i fasolką szparagową

 

Posypujemy filet z łososia solą i pieprzem, obkładamy koperkiem i skrapiamy oliwą. Wkładamy do żaroodpornego naczynia i wstawiamy do rozgrzanego do 180o piekarnika. Pieczemy 6−8 minut. Kaszę gryczaną gotujemy w proporcji 1 część kaszy, 2 części lekko posolonej wody, do czasu wchłonięcia płynu. Gotujemy na parze pokrojoną marchewkę, brokuł i fasolkę szparagową.

Komentarz dietetyka:

Łosoś dostarczy dużą ilość kwasów omega-3, witaminę B12 potrzebną w procesie spermatogenezy, witaminę B6 – niezbędną do produkcji żeńskich hormonów płciowych oraz właściwego działania progesteronu i estrogenu. Niedobór tej witaminy prowadzi do zahamowania wydzielania estrogenów przez jajniki. Brokuły uzupełnią ilość tej witaminy oraz kwasu foliowego i antyoksydantów (koenzym Q10, kwercetyna). Warzywa dzięki gotowaniu na parze zachowają więcej wartości odżywczych niż w przypadku gotowania w wodzie. Kasza gryczana − to jedno z lepszych źródeł żelaza. Pełnoziarniste kasze i produkty o niskich IG obniżają ryzyko niepłodności w wyniku zaburzeń owulacji.

 

Podwieczorek − Jogurtowy pudding chia z musem truskawkowym

 

Do naturalnego jogurtu wsypujemy porcję nasion chia. Słodzimy syropem klonowym. Mieszamy i wstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Miksujemy truskawki i polewamy musem pudding.

Komentarz dietetyka:

Chia − to superprodukt, który dostarczy dużą dawkę magnezu, cynku i żelaza, a także PUFAs. Szklanka plasterków truskawek praktycznie pokryje 100% RDA na witaminę C i tym samym wpłynie na zwiększenie przyswajalności żelaza.

 

Kolacja − Sałatka z grillowanych warzyw z czarną soczewicą z sosem vinegrette i pieczywem pełnoziarnistym

 

Kroimy w plastry bakłażana, cukinię i paprykę. Skrapiamy lekko oliwą i grillujemy. Gotujemy czarną soczewicę w lekko osolonym wrzątku. Na umytej i osuszonej sałacie układamy grillowane warzywa i posypujemy soczewicą. Z oleju lnianego, soku z cytryny, pieprzu, soli i wyciśniętego czosnku przygotowujemy sos vinaigrette. Polewamy nim sałatkę.

Komentarz dietetyka:

Posiłek ten będzie doskonałym źródłem witaminy A (niezbędnej w produkcji żeńskich hormonów płciowych) oraz kwasu foliowego. Soczewica − to doskonałe źródło selenu wpływającego na jakość nasienia oraz podtrzymanie ciąży. Na poprawę parametrów nasienia wpłynie również witamina C.


O autorze

Sylwia Leszczyńska

CZYTAM ARTYKUŁY

Członek Polskiego Towarzystwa Dietetycznego oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Dietetyk i psychodietetyk, a także specjalista w zakresie immunożywienia. Jako założyciel i właściciel Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej "Sanvita" współpracuje z zespołem dietetyków specjalizujących się w różnych dziedzinach dietoterapii oraz lekarzami innych specjalizacji, by wspólnie - kompleksowo leczyć pacjentów zgłaszających się po pomoc.

Mateusz Gessler

CZYTAM ARTYKUŁY

Z wykształcenia architekt ogrodowy, z zamiłowania kucharz i restaurator. Choć swojej przyszłości początkowo nie wiązał z kuchnią, los spłatał mu figla… Na szczęście! Obecnie prowadzi restaurację Warszawa Wschodnia, która wyśmienitą kuchnią i niebanalną atmosferą podbija gusta swoich gości. Przez “Warszawski Dzień” Mateusz Gessler przenosi przygotowane z niezwykłą starannością i dopracowaniem dania z restauracji prosto do Twojego domu.