menu close arrow_back_ios person_add home

Menu w podróży

Podróż jest sporym wyzwaniem dla osób, które dbają o to co jedzą, głównie ze względu na dostępność na ogół spożywanych produktów, łatwość ich przechowywania lub transportowania. Warto także zadbać o to, aby w podróży nie spożywać rzeczy, które obciążą żołądek.

 

Kolorowe spring rolls

Liście sałaty rzymskiej myję, wycinam najgrubszą część łodygi i szatkuje je na kawałki. Plastry mango obieram ze skóry i kroję na średniej wielkości paski. Nerkowce rozgniatam delikatnie w moździerzu, cytrynę wyparzam ze skórką.

Na woku rozgrzewam masło, wrzucam poszatkowaną kapustę i smażę mieszając. Dodaję pokrojone mango, szczyptę pieprzu i różowej soli. Podsmażam solidnie aż kapusta będzie miękka i chrupiąca, dodaję utartą skórkę z cytryny i wyciskam trochę soku bezpośredni na patelnię. Na koniec szczypta kurkumy, rozgniecione orzeszki i dobrze mieszam.

Zestawiam woka z ognia i przygotowuję papier ryżowy.

Na duży talerz z rantem wlewam ciepłą wodę i moczę papier ryżowy aż będzie całkowicie miękki.

Przekładam na drugi talerz, wkładam do środka trochę farszu z woka na część znajdującą się na dole robiąc 5 cm odstęp. Zawijam od dołu, potem oba boki i zwijam już po całości, robię to w miarę ciasno, można też związać np. kawałkiem grubego szczypioru. Układam w pojemniku, zabieram ze sobą sos sojowy i chusteczki.

 

Świeże sticks z warzyw z sosem orzechowym

Warzywa myję, skrobię lub obieram i kroję na części. Liście z serc sałaty rzymskiej osuszam i układam z pozostałymi warzywami w pojemniku z pokrywką. Masło orzechowe mieszam z miodem, wyciśniętym sokiem z limonki i odrobiną wody, tak by powstał gęsty sos. Przekładam go do słoiczka i zabieram z warzywami.

 

Zielone kanapki z rukwią wodną, awokado i pachnącym ogórkiem

Chleb smaruję obficie zielonym awokado – obie kromki. Do środka wkładam garść rukwii wodnej, świeżego ogórka, rzodkiewki, doprawiam pieprzem i solą, owijam papierem śniadaniowym i związuję kolorowym sznurkiem. Takie kanapki fajnie smakują z dodatkiem kiszonej marchewki. Można też zjeść z garścią pomidorków koktajlowych.

 

Komentarz dietetyka:

W podróży warto zadbać o to, aby posiłki były jak najbardziej pożywne. Dodatek migdałów i imbiru (np. woda z plasterkami imbiru) sprawdzą się w przypadku nudności. Nudności mogą być spowodowane przez niedobory witaminy B6, dlatego menu zawiera jej optymalną ilość. Niewielkie posiłki zapobiegną nadmiernemu obciążeniu żołądka. Do picia polecamy wodę, niesłodzoną herbatę, rumianek. Warto unikać napojów gazowanych, a posiłki jeść powoli, co zapobiega połykaniu nadmiernej ilości powietrza i dolegliwościom żołądkowo-jelitowym.

 

Bilans diety:


O autorze

Sylwia Leszczyńska

CZYTAM ARTYKUŁY

Członek Polskiego Towarzystwa Dietetycznego oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Dietetyk i psychodietetyk, a także specjalista w zakresie immunożywienia. Jako założyciel i właściciel Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej "Sanvita" współpracuje z zespołem dietetyków specjalizujących się w różnych dziedzinach dietoterapii oraz lekarzami innych specjalizacji, by wspólnie - kompleksowo leczyć pacjentów zgłaszających się po pomoc.