O tym, że ruch to zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Najnowsze dane pokazują, że 60% Polaków nie spełnia zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Z badania MultiSport Index 2022 wynika, że zaledwie dwóch na pięciu dorosłych Polaków spełnia tę normę.
Z opublikowanych statystyk wynika, że aktualnie ćwiczą przede wszystkim ludzie młodzi, z przewagą mężczyzn, osoby pracujące, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Największą grupę nieaktywnych Polaków stanowią natomiast osoby po 55 roku życia, zarabiające 1-2 tysięcy zł netto oraz wykonujących pracę stojącą.
Okres pandemii przyczynił się do zwiększenia popularności spacerów. Obecnie jest to najczęściej podejmowana przez Polaków aktywność, na drugim miejscu znalazła się jazda na rowerze, a na trzecim pływanie.
Pandemia zmieniła również motywacje naszych rodaków do ćwiczeń. Przed pandemią głównym powodem podejmowanej aktywności fizycznej była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego, obecnie głównym motywatorem jest zadbanie o dobrostan mentalny.
Zmiana nawyków dotycząca aktywności fizycznej wpłynie nie tylko na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego, ale również na zmniejszenie kosztów wynikających z absencji chorobowej. Z wyliczeń wynika, że gdyby połowa osób nieaktywnych fizycznie zaczęłaby się ruszać, w Polsce można byłoby zaoszczędzić nawet pół miliarda złotych na samej ochronie zdrowia.