Badacze z Wrocławia wykazali, że olej z poziomki może być cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oceniając cytotoksyczność, działania przeciwzapalne i biodostępność komórkową olejów można wstępnie ocenić jego terapeutyczne działania w profilaktyce chorób zwłaszcza cywilizacyjnych. Czy to oznacza, że w końcu znaleźliśmy remedium na schorzenia metaboliczne?
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dr Magdaleną Grajzer na czele zbadali właściwości oleju z poziomki tłoczonego na zimno i ekstrahowanego z udziałem dwutlenku węgla.
Wstępne badania wykazują, że poziomki mogą być cennym źródłem nie tylko witamin, ale również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z poziomek ekstrahowany z użyciem dwutlenku węgla okazał się być cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o niskim stosunku kwasów z rodzin n-6 do n-3. Wśród kwasów tłuszczowych zawartych w oleju aż 41% stanowił kwas alfa-linolenowy należący do grupy omega-3. Poza tym olej jest również cennym źródłem tokoferoli, karotenoidów i steroli roślinnych.
Kolejnym planowanym krokiem w poznaniu wartości terapeutycznych oleju z poziomek jest badanie aktywności biologicznej wykorzystując badania na liniach komórkowych.
Źródło: Olej z poziomki remedium na choroby cywilizacyjne | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (umw.edu.pl)