Otyłość to choroba powodująca nawet 200 różnych powikłań. Co czwarta osoba z otyłością cierpi na przynajmniej trzy powikłania.
Badania przeprowadzone w sześciu europejskich krajach wykazały, że większość osób z otyłością (niemal 80%) w ciągu ostatniego roku podjęło kroki mające prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Niestety zaledwie jedna czwarta z nich uzyskała znaczącą klinicznie utratę kilogramów, którą zdefiniowano jako utratę minimum 5% masy ciała wyjściowej.
Respondenci stosowali najróżniejsze metody odchudzania. Do najpopularniejszych należały: restrykcje dietetyczne, płatne programy odchudzające lub kursy ćwiczeniowe oraz leczenie farmaceutyczne. Autorzy podkreślają, że najmniej skuteczne w osiągnięciu celu okazały się najchętniej wybierane sposoby: wprowadzenie aktywności fizycznej oraz restrykcji żywieniowych (zarówno w postaci ograniczenia kalorii, jak i stosowania okna żywieniowego).
Obecnie naukowcy planują obserwować trwałość osiągniętych przez respondentów wyników, by dowiedzieć się, jaki procent z nich jest w stanie utrzymać nową masę ciała.