O zbawiennym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie wiemy od lat. Teraz okazuje się, że znaczenie ma nie tylko to, ile chodzisz, ale też w jakim tempie.
Nowe badania wśród Brytyjczyków wykazały istotny związek między tempem chodzenia a telomerami, czyli genetycznymi markerami wieku biologicznego. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester oszacowali, że osoby, które przez całe życie maszerują szybko i energicznie – pod względem metabolizmu mogą być nawet o 16 lat młodsze niż świadczyłby o tym ich wiek metrykalny.
Szybsze tempo chodzenia, niezależnie od innej aktywności fizycznej, było związane z dłuższymi telomerami. Uważa się, że nagromadzenie się w organizmie komórek z krótkimi telomerami przyczynia się do takich objawów jak: słabość, pogorszenie stanu skóry, wypadanie włosów czy skłonność do nowotworów. Badania wykazały istotną rolę nawykowej intensywnej aktywności fizycznej (np.: szybkiego chodzenia) w wolniejszym skracaniu telomerów.
Już wcześniej ta sama grupa naukowców wykazała, że 10 minut energicznego marszu dziennie wiąże się z dłuższą oczekiwaną długością życia, a osoby spacerujące energicznie mogą żyć nawet o 20 lat dłużej.
Źródło: https://nauka.wiara.pl/doc/7513405.Szybki-marsz-spowalnia-proces-biologicznego-starzenia