Jednym z obszarów badanych przez naukowców jest sprawdzanie, jak menopauza wpływa na ryzyko różnych chorób. Na przykład wiadomo już, że menopauza wiąże się z częstszym występowaniem osteoporozy. Naukowcy chcą również sprawdzić, jak menopauza wpływa na występowanie demencji.
W badaniu skupiono się na kobietach, które zaczęły wchodzić w menopauzę wcześniej, czyli przed 40. rokiem życia, w porównaniu ze średnią wynoszącą 50-51 lat. Na konferencji American Heart Association dotyczącej epidemiologii, prewencji, stylu życia i zdrowia kardiometabolicznego (org. American Heart Association Epidemiology, Prevention, Lifestyle & Cardiometabolic Health Conference), Wenting Hao, doktorantka z Shandong University w Jinan w Chinach zaprezentowała wyniki takiej analizy.
Ryzyko rozwoju demencji rośnie wraz z wiekiem. Jest ona spowodowana postępującą i nieodwracalną degradacją komórek nerwowych w mózgu. Najczęstszym rodzajem demencji jest choroba Alzheimera, natomiast drugim co do częstości występowania jest demencja naczyniowa wywołana poprzez zaburzenia przepływu krwi do mózgu. Ten rodzaj demencji może być wywołany udarem oraz odkładaniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach doprowadzających krew do mózgu.
W omawianym badaniu przeanalizowano dane zgromadzone w UK Biobank, czyli bazie medycznej, która zbiera formacje genetyczne i zdrowotne pół miliona osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. Włączono informacje pozyskane od 153 291 kobiet w średnim wieku 60 lat.
Analiza wykazała, że kobiety wchodzące w okres menopauzy przed 40. rokiem życia sąo 35 proc. bardziej narażone na rozwój demencji dowolnego typu w późniejszym okresie życia w porównaniu z kobietami, które rozpoczynają menopauzę w średnim wieku 50-51 lat. Natomiast kobiety, u których menopauza wystąpiła przed 45. rokiem życia, były o 1,3 raza bardziej narażone na rozpoznanie demencji przed 65. rokiem życia. Występowanie menopauzy później niż po 52. roku życia nie wiązało sięz żadnymi zmianami w ryzyku rozwoju demencji.
Czynnikiem wiążącym wczesną menopauzę z występowaniem demencji może być obniżony poziom estrogenu, który podwyższa poziom stresu oksydacyjnego, co może przyspieszać starzenie się mózgu. Potrzebnych jest jednak więcej badań, które zweryfikują tę hipotezę.
Należy pamiętać, iż istnieje wiele sposobów, dzięki którym kobiety, u których wystąpiła wczesna menopauza, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Należą do nich ćwiczenia fizyczne, udział w zajęciach rekreacyjnych i edukacyjnych, niepalenie tytoniu i niepicie alkoholu, utrzymywanie prawidłowej wagi, spożywanie odpowiedniej ilości witaminy D oraz, jeśli lekarz zaleci, przyjmowanie suplementów wapnia.