
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovarian syndrome) jest coraz częściej diagnozowany wśród kobiet. Obecnie należy do najczęstszej przyczyny niepłodności oraz hirsutyzmu u kobiet.
Jest to choroba polegająca na zaburzeniu endokrynologicznym, charakteryzująca się nadprodukcją androgenów oraz cyklami bez owulacji. Pierwszy raz została opisana przez Steina i Leventhala w 1935 roku. Przyczyny powstawania choroby są złożone i między innymi są to predyspozycje genetyczne, jednak wiele przypisuje się niezdrowemu stylowi życia.
Wciąż poszukuje się nowych metod leczenia i łagodzenia objawów chorobowych. Nieodzowną częścią terapii jest prawidłowa dieta. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić jak suplementacja synbiotykami wpłynie na stan gospodarki hormonalnej, biomarkery stanu zapalnego i stres oksydacyjny u chorujących na PCOS. W tym celu do badań zakwalifikowano 60 kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników na podstawie kryteriów rotterdamskich. Połowa z nich przyjmowała przez 12 tygodni preparat zawierający Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei i Bifidobacterium bifidum (2 × 109 jtk / g ) oraz 0,8 g inuliny.
Suplementacja w badanej grupie poskutkowała istotnym wzrostem SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe) i stężenia tlenku azotu we krwi. Obniżyło się stężenie białka C-reaktywnego oraz uzyskano lepszy wynik w skali Ferrimana-Gallweya określającej nasilenie hirsutyzmu. Nie odnotowano wpływu suplementacji na inne parametry.
Wyniki te sugerują, że suplementacja symbiotykami może przynieść korzyści w terapii PCOS obniżając parametry stanu zapalnego, poprawiając stężenie SHGB i zmniejszając hirsutyzm.
Po więcej informacji na tematy związane z płodnością i żywieniem kobiet, zapraszamy do działu Ciąża, karmienie, płodność.