menu person_add home

PRAWO

Article image

Opieka koordynowana – nowe możliwości dla dietetyków czy też wiele nowych znaków zapytania?

prof. dr hab. inż. Monika Bronkowska
dr n. o zdr.
Grzegorz Kostelecki

01-08-2023

NR 48/2023

Od niedawna lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana dotyczy pacjentów: chorych przewlekle, powyżej 18. roku życia, leczonych w placówkach POZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje wtedy z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.

czytaj dalej
Article image

Rola zawodu dietetyka w promocji zdrowia, a sytuacja zatrudnienia w Polsce

Lucyna Pachocka

04-01-2019

NR 21/2019

W 1967 roku zawód “dietetyk” został wpisany do International Standard Classifi cation of Occupations (ISCO). Określono wówczas, iż jest to osoba planująca i nadzorująca przygotowanie diet leczniczych dla osób indywidualnych i grup ludności w szpitalach i zakładach żywienia zbiorowego, a także nadzorująca wybór i sposób przygotowania żywności i potraw oraz uczestnicząca w programach żywieniowych, a także biorąca udział w edukacji społeczeństwa.

czytaj dalej
Article image

Żywność ekologiczna

Dietetyk, psychodietetyk Ewelina Estkowska

04-05-2018

NR 17/2018

Rynek produktów ekologicznych należy do dynamicznie rozwijających się sektorów rynku w krajach wysoko rozwiniętych. Spowodowane jest to zmianami, które zachodzą w zachowaniach i preferencjach konsumentów. Konsumenci w decyzjach dotyczących zakupów uwzględniają m.in. kryteria związane z ochroną środowiska.

czytaj dalej
Article image

Suplementy diety a regulacje prawne

Specjalistka w zakresie immunologii Sylwia Skrzyńska

02-03-2016

NR 4/2016

Suplementy diety w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością w społeczeństwie. Coraz częściej stosowane są jako zamienniki składników wartościowej i zbilansowanej diety, a nie tylko jako jej uzupełnienie.

czytaj dalej