menu close arrow_back_ios person_add home

mgr Jakub Adamczewski

Dietetyk, dietetyk sportowy. Absolwent dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Aktualnie doktorant w Zakładzie Dietetyki Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Naukowo interesuje się ogólnopojętą dietetyką sportową, a szczególnie wpływem suplementacji na wskaźniki wydolności fizycznej sportowców różnych dyscyplin. Zawodowo współpracuje ze sportowcami, amatorami oraz osobami aktywnymi fizycznie.

Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Kofeina w diecie sportowców

Suplementacja diety kofeiną może przynieść wiele korzyści dla zdolności wysiłkowych czy funkcji poznawczych sportowców. Potencjał ergogenicznego działania kofeiny w sporcie jest dobrze udokumentowany i przebadany. Mimo to zainteresowanie tym tematem, a tym samym liczba publikacji naukowych i badań analizujących jej ergogeniczne działanie, wciąż rośnie. Co więcej, pojawiają się nowe koncepcje oraz aspekty wymagające dalszych, dogłębnych badań. W związku z tym celem niniejszego artykułu jest podsumowanie aktualnych dowodów naukowych dotyczących suplementacji diety kofeiną u osób uprawiających regularnie sport.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Wodorowęglan sodu w diecie sportowców

Wodorowęglan sodu to popularny suplement diety, który wykazuje działanie ergogeniczne oraz jest stosowany jako składnik leków na receptę i bez recepty. Badania nad wpływem jego spożycia na zdolności wysiłkowe prowadzone są już blisko 100 lat. Efekty suplementacji wodorowęglanem sodu zostały do tej pory przebadane pod kątem różnych testów wysiłkowych, różniących się czasem trwania oraz intensywnością. Natomiast otrzymane przez autorów publikacji naukowych wyniki nie do końca są spójne. Wynika to z uwzględnienia niejednolitej metodologii, w tym różnych populacji, protokołów suplementacji czy generalnie małej liczebności próby. Dlatego też celem niniejszego artykułu jest synteza i podsumowanie aktualnej literatury naukowej dotyczącej suplementacji diety wodorowęglanem sodu.

 

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Suplementacja diety beta-alaniną

Beta-alanina to suplement diety, który jest rekomendowany sportowcom w celu zwiększenia ich wydolności fizycznej przez organizacje zajmujące się żywieniem w sporcie1,2. Mimo to, wciąż pojawiają się pytania dotyczące mechanizmu działania, protokołu suplementacyjnego, bezpieczeństwa czy zależności wynikających z płci. Niniejszy artykuł podsumowuje najnowsze dowody naukowe dotyczące suplementacji diety beta-alaniną.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Suplementacja diety kreatyną

Kreatyna to jeden z najbardziej popularnych suplementów diety dla sportowców, a jej suplementacja od kilkudziesięciu lat uznawana jest za efektywną strategię zwiększania wydolności organizmu w różnych dyscyplinach sportowych.

czytaj dalej