menu close arrow_back_ios person_add home

mgr Luiza Woźniak

Article image

DIETA W CUKRZYCY

Kwas alfa-liponowy w leczeniu neuropatii cukrzycowej

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, diagnozowana u coraz większej liczby osób. Charakterystyczną jej cechą jest hiperglikemia, która może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Wielu z nich można zapobiec lub opóźnić ich rozwój. Dotyczy to np. neuropatii cukrzycowej. Prawidłowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednio dobrana farmakoterapia mogą w znacznym stopniu poprawić jakość życia pacjentów z objawami neuropatycznymi.

czytaj dalej
Article image

Warto wiedzieć

Oddziaływania pomiędzy selenem i innymi metalami ciężkimi

Selen jest mikroelementem, który pełni wiele istotnych funkcji. Szczególnie interesujący jest fakt, że pierwiastek ten może wchodzić w różne interakcje z metalami ciężkimi, zarówno tymi o szkodliwym działaniu, jak również z cynkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacja selenem zyskuje coraz większe znaczenie i prawdopodobnie może wykazywać działanie ochronne w wielu aspektach, takich jak np. narażenie na rtęć czy patogeneza niektórych nowotworów.

czytaj dalej
Article image

Warto wiedzieć

Rola koenzymu Q10 ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na pracę serca oraz redukcję uczucia zmęczenia

Koenzym Q10 to substancja pełniąca wiele istotnych funkcji w organizmie. Jego głównym źródłem jest endogenna synteza, której wydajność spada wraz z wiekiem, a także w przebiegu niektórych schorzeń. Niedobór CoQ10 może być przyczyną licznych zaburzeń oraz nasilać istniejące już dolegliwości. Dlatego też coraz większe znaczenie terapeutyczne przypisuje się suplementacji koenzymem Q10, która może przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia człowieka.

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Leki i suplementy diety – interakcje w praktyce

Łatwa dostępność oraz duży wybór suplementów diety sprawiają, że cieszą się one zainteresowaniem wśród konsumentów. Produkty te,z uwagi na zawartość naturalnych składników, często uznawane są jako całkowicie bezpieczne. Przez wiele osób suplementy przyjmowane są jednocześnie z lekami, z którymi mogą wchodzić w interakcje, co niejednokrotnie stwarza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.

czytaj dalej