menu close arrow_back_ios person_add home

mgr Jan Tomaszewski

Dietetyk kliniczny, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współzałożyciel poradni dietetycznej Diet-Therapy, zajmuje się dietą w zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych, autor szkoleń z dietoterapii i diagnostyki w niepłodności.

Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Białko roślinne a MAFLD – niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Jednostka chorobowa, którą dotychczas znaliśmy jako Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD – Non- Alcoholic Fatty Liver Disease) obecnie nosi nazwę MAFLD (Metabolic associated fatty liver disease, MAFLD). Jest to jedna z najczęstszych chorób wątroby o charakterze dysfunkcji metabolicznej. Charakteryzuje się wysoką akumulacją lipidów w hepatocytach – komórkach wątroby o przyczynie innej niż toksyczność alkoholu, leków lub w wyniku zakażeń wirusowych np. HCV, HBV lub HIV.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA ONKOLOGICZNA

Czy diety w profilaktyce i okresie leczenia nowotworów są takie same?

Dieta jest jednym z ważniejszych elementów profilaktyki choroby nowotworowej, a w okresie leczenia stan odżywienia i jakość pożywienia mają ogromne znaczenie dla efektów samej terapii oraz długości i jakości życia. W samym 2020 roku zdiagnozowano 18 mln przypadków nowotworów i jest to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Nie dziwi więc, że poszukuje się odpowiedzi w zakresie żywienia pacjentów onkologicznych i skutecznej profilaktyki. Niestety tak jak to zwykle bywa, nie ma jednej odpowiedzi na tak obszerny i złożony problem, jakim są nowotwory1.

czytaj dalej