Zaburzenia odżywiania (ZO) są tematem często poruszanym w mediach oraz literaturze specjalistycznej, jednak dopiero kilka lat temu zaczęto bliżej interesować się zjawiskiem nieprawidłowych wzorców odżywiania u kobiet w ciąży. Termin pregoreksja odnosi się do różnych zachowań, jakie przejawiają ciężarne w celu utrzymania masy ciała sprzed ciąży przez jak najdłuższy czas i ograniczenia wpływu ciąży na wygląd1.
Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w 2004 r., gdy w czasopiśmie "New York Magazine" pojawił się artykuł The Perfect Little Bump2 (w wolnym tłumaczeniu Idealny mały brzuszek ciążowy) opisujący życie ciężarnych kobiet zaabsorbowanych własnym wyglądem i martwiących się o to, by osiągnąć „idealne” (szczupłe) ciążowe ciała. W 2008 r. media wykreowały termin pregoreksja (z połączenia angielskiego pregnancy – ciąża i „anoreksja”) odnoszący się do ciężarnych, które ograniczają spożycie kalorii i intensywnie ćwiczą w celu kontroli wzrostu masy ciała3. Mimo że termin ten wszedł do powszechnego użytku i jest stosowany także przez niektórych psychologów i psychiatrów, pregoreksja nie jest sklasyfikowana jako odrębna jednostka diagnostyczna ani przez ICD-10 (International Statistical Classification of Diseases and RelatedHealthProblems, wydanie 10), ani DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of MentalDisorders, wydanie 5)4.
Objawy pregoreksji
Kobiety, które mają trudności z akceptacją własnego zmieniającego się podczas ciąży ciała, mogą podejmować takie działania, jak: znaczne zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu, ograniczenie kaloryczności posiłków, głodówki1, 4-6. Często angażują się w intensywne, nawet codzienne ćwiczenia fizyczne. Mogą u nich występować także epizody objadania się i przeczyszczania, wymuszanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających lub środków odchudzających3-6. W sferze psychicznej pregoreksja związana jest z nadmierną koncentracją na wyglądzie i masie ciała, kaloryczności produktów lub też obsesją na punkcie „zdrowego” żywienia4.
Zaburzenia odżywiania u kobiet w ciąży: objawy, przyczyny, konsekwencje.
Wpływ alkoholu na organizmi
Lekarz psychiatra Anna Kania-Żak, Izabela Przybysz
Alkohol powszechnie uznawany jest za jeden z głównych czynników ryzyka występowania wielu chorób, mimo iż przez większość osób kojarzony jest z przyjemnymi doznaniami. Wg WHO spożywanie dużych dawek alkoholu działa szkodliwie w przypadku chorób układu krążenia, jak i cukrzycy, natomiast w małych i umiarkowanych dawkach prawdopodobnie może wywoływać korzystny efekt.
czytaj dalej
Żywienie w sportach zimowychi
Dietetyk sportowy Natalia Główka
Ze względu na dużą różnorodność, charakterystykę wysiłku oraz różnice fizjologiczne różne są wymagania energetyczne i na składniki pokarmowe dla poszczególnych sportów zimowych.
czytaj dalej
Strategie żywieniowe wspomagające sen u sportowcówi
Dietetyk sportowy Urszula Somow
Funkcją snu jest regeneracja po czasie czuwania oraz przygotowanie na następny okres czuwania, jednak dla sportowców sen jest również niezbędną częścią regeneracji po intensywnym treningu oraz przygotowania do kolejnej jednostki treningowej.
czytaj dalej