
W maju 2013 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało piątą edycję klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).
W artykule, obok specyfiki poszczególnych zaburzeń, omówiono najważniejsze zmiany w kryteriach diagnostycznych anoreksji i bulimii, a także opisano zespół gwałtownego objadania się, który w DSM-V został uznany za osobną jednostkę nozologiczną.
ANOREKSJA
Pojęcie anorexia powstało z połączenia greckich słów an (brak) i orexis (apetyt). Anoreksja nervosa (AN, jadłowstręt psychiczny) jest zaburzeniem odżywiania (ZO) charakteryzującym się zniekształconym obrazem ciała, intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze i zachowaniami powstrzymującymi przyrost masy ciała prowadzącymi do skrajnego odchudzania1, 2.
Pierwsza zmiana w DSM-V polega na zrezygnowaniu z kryterium lęku przed przytyciem jako niezbędnym do zdiagnozowania AN (kryterium B). Kryterium to rozszerzono o zachowania, które zakłócają przyrost masy ciała3. Kolejna zmiana (kryterium C) dotyczy tego, że według aktualnych kryteriów zniekształcenie obrazu ciała nie jest niezbędne do rozpoznania AN. Ostatnią znaczącą zmianą jest usunięcie jako obligatoryjnego kryterium utraty miesiączki4, 5.
Kryteria diagnostyczne jadłowstrętu psychicznego wg DSM-V6:
- Ograniczenia poboru energii względem zapotrzebowania, prowadzące do znacząco niskiej masy ciała w kontekście wieku, płci, zdrowia fizycznego. Znacznie mniejsza masa jest zdefiniowana jako masa, która jest mniejsza niż minimalna normalna.
- Intensywny lęk przed przyrostem masy ciała i przytyciem lub uporczywe zachowania, które kolidują z przyrostem masy ciała, nawet gdy masa ciała jest znacząco niska.
- Zakłócenie sposobu przeżywania masy i kształtu własnego ciała, nadmierny wpływ masy ciała lub jego kształtu na samoocenę albo zaprzeczanie powadze aktualnie niskiej masy ciała.
Podtypy:
Postać ograniczająca − w ciągu ostatnich 3 miesięcy osoba nie podejmuje regularnie zachowań typu objadanie się lub oczyszczanie (tzn. prowokowanie przez siebie wymiotów, nadużywanie leków przeczyszczających, moczopędnych lub wlewów przeczyszczających).
Postać z napadami objadania się − w ciągu ostatnich 3 miesięcy osoba regularnie podejmuje zachowania typu objadanie się lub oczyszczanie.
W maju 2013 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało piątą edycję klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).
W dalszej części artykułu przeczytacie Państwo między innymi o:
- epidemiologii i etiologii bulimii
- kryteriów diagnostycznych zespołu gwałtownego bjadania się
- przebiegu i powikłań różnych zaburzeń odżywiania
Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.