Podstawowe zalecenia żywieniowe i rola składników żywieniowych w leczeniu dny moczanowej
Leczenie skazy moczanowej odbywa się głównie za pomocą farmakoterapii, jednakże zmiana stylu życia, w tym przede wszystkim odpowiedni sposób żywienia odgrywa nieodzowną rolę w osiągnięciu sukcesu terapeutycznego14. Ma to na celu przede wszystkim:
- zmniejszenie hiperurykemii,
- zmniejszenie ryzyka występowania napadów dny moczanowej bądź ograniczenie do minimum objawów choroby,
- zapobieganie nawrotom dny moczanowej,
- uniknięcie przejścia choroby w postać przewlekłą, wiążącą się z nieodwracalnymi powikłaniami ze strony funkcjonowania stawów lub innych tkanek w których doszło do krystalizacji moczanów2.
Eliminacja czerwonego mięsa i tłustych serów
Podstawową zasadą w diecie osób chorych na dnę moczanową jest ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów bogatych w puryny. Ma to znaczący wpływ na obniżenie poziomu kwasu moczowego w organizmie pacjenta i zmniejszenie ryzyka wywołania ostrego napadu dny. W związku z powyższym, osoba dotknięta tą chorobą nie powinna spożywać przede wszystkim czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny), wywarów z kości i grzybów, podrobów, galaret i konserw mięsnych, wędlin, esencjonalnych rosołów, owoców morza (krewetki, małże) czy ryb takich jak śledzie, sardynki i szprotki. Powinna także unikać dodawania do przyrządzanych posiłków suszonych grzybów, drożdży i ostrych przypraw. Osobom ze skazą moczanową zaleca się również wykluczyć z codziennego jadłospisu tłuste białe sery, a także sery topione, pleśniowe i podpuszczkowe oraz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, głównie smalec i słoninę1,3,6,11,16,17,18.
Dna moczanowa, zwana również skazą moczanową, jest schorzeniem charakteryzującym się występowaniem stanów zapalnych głównie w obrębie stawów, ale także w okolicy tkanek miękkich czy nerek. Główną przyczyną choroby jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Skutkiem tego jest odkładanie się w płynie stawowym kryształków moczanu jednosodowego, które następnie gromadzą się w postaci złogów i indukują stan zapalny.
Woda – (nie)oczywisty determinant zdrowiai
Dietetyk Sylwia Gugała-Mirosz
Woda to główny składnik naszego ciała – jej ilość w organizmie waha się w granicach 45–75% jego masy i zależy od płci, budowy ciała oraz wieku. Biorąc pod uwagę ilość wody w ciele człowieka, łatwo dojść do wniosku, że ma ona ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Woda jest naturalnym środowiskiem dla przebiegu reakcji chemicznych, biochemicznych oraz wszelkich procesów życiowych zachodzących w komórkach naszego organizmu. Charakteryzuje się wysokim ciepłem właściwym, co przyczynia się do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu termoregulacji oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Negatywne skutki niedostatecznego spożycia wody w stosunku do zapotrzebowania szybko są odczuwalne i widoczne, a duży deficyt może stać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
czytaj dalej
PRODUKTY SEZONOWE W DIECIEi
Julia Bober
To, co jemy, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, a w perspektywie długofalowej również na stan naszego zdrowia. Jak pokazują badania, nie tylko nasz organizm korzysta z dobrodziejstw produktów sezonowych jedzenia. Korzystny wpływ sezonowości jest dostrzegany także w przypadku środowiska i społeczeństwa. Rozważania na temat znaczenia i roli sezonowości warto rozpocząć od zadania zasadniczego pytania: czym jest sezonowość?
czytaj dalej
DHA składnikiem istotnym na każdym etapie życiai
mgr Paulina Chrzan
Kwas dokozaheksaenowy jest tłuszczem niezwykle istotnym dla człowieka na każdym etapie życia. Umożliwia zarówno prawidłowy rozwój płodu, funkcjonowanie i dalsze rozwijanie się, jak i długotrwałe utrzymanie funkcji poznawczych i profilaktykę niektórych chorób. Bez wątpienia warto zadbać o jego odpowiednią ilość w codziennej diecie i przekonać się o szczegółowym wpływie na ustrój.
czytaj dalej