Ze względu na cenny skład ziarna szarłatu były również analizowane pod względem możliwości wykorzystania ich w profilaktyce, a także leczeniu chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, witamin antyoksydacyjnych (głównie witaminy E), a także skwalenu, amarantus może wykazywać właściwości redukowania cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz trójglicerydów w surowicy krwi. Chociaż badania były wykonywane głównie na zwierzętach, to wyniki mogą być obiecujące2.
W badaniu Martirosyan7 przedstawiono wpływ oleju z amarantusa na grupę pacjentów (125 osób) z chorobami układu krążenia. Pacjentom podawano 3−18 ml oleju dziennie przez 3 tygodnie. Dowiedziono, że dodatek oleju z amarantusa do diety ma korzystny wpływ na kliniczny obraz choroby wieńcowej, a również nadciśnienia tętniczego. Poza tym wzbogacenie diety olejem wspomogło obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz frakcji cholesterolu LDL. Autorzy uznali olej z szarłatu za skuteczny naturalny dodatek o działaniu przeciwutleniającym, który ma zdolność do ochrony błon komórkowych przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
Jednak amarantus wydaje się być najbardziej ceniony przez osoby nietolerujące glutenu lub chorujące na celiakię. Wysoka wartość odżywcza, a także jakość białka sprawia, że stanowi on dobre wzbogacenie diety tych osób. Badania potwierdzają, że większość gatunków nie zawiera lub zawiera minimalne ilości prolamin będących czynnikiem toksycznym dla pacjentów z chorobą trzewną. Wykazano, że ilość białek prolaminowych w 100 g suchej masy jest mniejsza niż 20 ppm, co jest wartością bezpieczną dla osób chorujących na celiakię8.
Produkty na bazie amarantusa mogą być dobrym uzupełnieniem diety nie tylko dla osób z celiakią, ale również z chorobami krążenia. Nie muszą być podstawą diety, jednak warto włączać amarantus do jadłospisu w celu uzupełnienia diety w składniki odżywcze, a przede wszystkim w dobrej jakości białko.
Prawdziwa oliwa z oliwek MELOTO Busai
Oliwa Busa to jedna z bardziej docenianych oliw ze starych gajów oliwnych słonecznej Chorwacji. Produkowana przez rodzinę Belci od pokoleń, stanowi podstawę kuchni chorwackiej na półwyspie Istria. Oliwa Busa to produkt regionalny, ekologiczny, wytworzony jedynie z oliwek, bez dodatku innych olejów, jest to produkt nierafinowany.
czytaj dalej
Rola diety w profilaktyce i leczeniu chorych na nowotwory piersii
Dietetyk Joanna Drygiel, dr n. med. Magdalena Jodkiewicz
Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce jest rak piersi. Jednocześnie wśród nowotworów złośliwych stanowi on drugą przyczynę zgonów. Choroba ta może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak największe ryzyko występuje u kobiet między 50 a 70 rokiem życia.
czytaj dalej
Dieta w nadczynności tarczycy u dziecii
Dietetyk kliniczny Monika Dudek-Palaczyk
Czy wszystkie zalecenia dietetyczne w nadczynności tarczycy u dzieci są podobne jak u dorosłych? Jak zaplanować dietoterpię dziecka z nadczynnością tarczycy?
czytaj dalej