Menopauza to okres w życiu kobiety, który wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz dużym obciążeniem psychicznym. Podczas niego zachodzi wiele zmian metabolicznych, hormonalnych i estetycznych. Menopauzę stwierdza się po upływie 12 miesięcy od wystąpienia ostatniego krwawienia miesiączkowego1. Natomiast okres premenopauzalny rozpoczyna się znacznie wcześniej. Wygasanie czynności hormonalnej jajników rozpoczyna się średnio 5-6 lat przed ostatnim krwawieniem. Pierwszym z objawów jest obniżenie insulinowrażliwości komórek, które występuje u kobiet w wieku 42-47 lat2. Typowe konsekwencje okresu premenopauzalnego to: zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, zahamowanie jajeczkowania, osłabienie czynności ciałka żółtego, obniżenie progesteronu, hipoestrogenizm, hipergonadotropinemia – stężenie hormonu folikulotropowego (FSH, follicle-stimulating hormone) wzrasta3, 4. W czasie premenopauzy liczba cykli owulacyjnych spada do około 5%5, 6.
Za okres menopauzy możemy uznać stan hormonalny gdy stężenie FSH w surowicy krwi mieści się powyżej 30 j./l i E2 (estradiolu) poniżej 30 pg/ml (współczynnik FSH/LH przekracza 1). 2–3 lata po menopauzie możemy zaobserwować najwyższe stężenia FSH i LH7. Miesiączkowanie całkowicie zostaje zatrzymane gdy stężenie estrogenów we krwi spada poniżej 10 mg/dobę. W tym okresie obserwujemy niskie stężenie estrogenów i wysokie stężenie gonadotropin, gospodarka hormonalna zostaje utrzymana na zrównoważonym poziomie, wtedy następuje okres pomenopauzalny8. Jajnik po menopauzie nie tylko zmienia swoją czynność hormonalną, ale także ulega znaczącym zmianom morfologicznym, zmniejsza swoją objętość i masę (< 10 g) , a jego powierzchnia staje się matowa. Czynność hormonalna jajników w okresie pomenopauzalnym jest bardzo niska: zachodzi niewielka produkcja estrogenów i testosteronu, a jajnik staje się w tym czasie głównym źródłem testosteronu w organizmie (ok. 50% całej puli)9.
W okresie menopauzalnym komfort życia kobiety znacząco się zmniejsza, większość z nich odczuwa szereg zmian fizjologicznych i psychicznych, które w tym okresie nazywane są objawami zespołu klimakterycznego.
Alergia i nietolerancja pokarmowa w praktyce dietetycznej. Rola diety eliminacyjneji
Specjalistka w zakresie immunologii Sylwia Skrzyńska
Alergie i nietolerancje pokarmowe dotykają coraz więcej osób, powodując przy tym szereg uciążliwych objawów, które niejednokrotnie zagrażają zdrowiu. Na szczęście w społeczeństwie występuje coraz większa świadomość problemu, a obecna wiedza pozwala na diagnozowanie i leczenie wspomnianych nadwrażliwości pokarmowych.
czytaj dalej
Postępowanie w zaburzeniach wchłaniania fruktozyi
Dietetyk Ewa Bulczak
Fruktoza, czyli cukier owocowy – organiczny związek chemiczny z grupy ketoz. W naturze występuje w owocach, miodzie i nektarze kwiatów.
czytaj dalej
Nietolerancja laktozy a alergia na białko mleka krowiego. Postępowanie dietetycznei
Dietetyk, psychodietetyk Zuzanna Łukaszewicz
Coraz większą popularnością cieszą się diety eliminacyjne. Bardzo wielu pacjentów boryka się z dolegliwościami przewodu pokarmowego, które nawracają pomimo braku organicznych zmian i w konsekwencji obniżają jakość życia pacjenta. Zdarza się, że lekarze szukają przyczyn w nieprawidłowym stylu życia pacjentów, kierując ich do dietetyków.
czytaj dalej