Swoim funkcjonowaniem wątroba obejmuje metabolizm mikroskładników odżywczych, proces trawienia (poprzez wytwarzanie żółci), regulację objętości krwi, wsparcie układu immunologicznego, wpływa na homeostazę lipidów i cholesterolu, a także procesy odtruwające (rozkład ksenobiotyków, amoniaku) czy również termoregulację. Jednak za najważniejsze funkcje wątroby uznaje się metabolizm, przetwarzanie i podział makroskładników, będące motorem do wyżej wymienionych procesów. Wątroba to główny narząd odpowiedzialny za metabolizm białek i aminokwasów, ponieważ jest odpowiedzialna za większość białek wydzielanych do krwi, przetwarzanie aminokwasów na energię i usuwanie odpadów azotowych z degradacji białek, w postaci Probiotykoterapia w chorobach wątroby Wątroba jest największym po skórze i jelitach narządem – oraz jednym z najważniejszych! – odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych. Wątrobie przypisuje się ponad 500 istotnych funkcji1. Ponadto, pomimo dużej różnorodności komórek budujących ten organ, ponad 90% funkcji, za które jest ona odpowiedzialna, pełnią hepatocyty, podstawowe elementy strukturalne miąższu wątroby1. metabolizmu mocznika. Wątroba utlenia, ale może również gromadzić nadmiar lipidów w celu wydzielenia i przechowywania w innych tkankach, takich jak tkanka tłuszczowa. Dodatkowo ma zdolność do magazynowania glukozy w postaci glikogenu, witamin A, D i B12, kwasów tłuszczowych, trójglicerydów, fosfolipidów i cholesterolu, a także żelaza związanego z białkiem (apoferrytyna)2,3.
Wątroba jest największym po skórze i jelitach narządem – oraz jednym z najważniejszych! – odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych. Wątrobie przypisuje się ponad 500 istotnych funkcji1. Ponadto, pomimo dużej różnorodności komórek budujących ten organ, ponad 90% funkcji, za które jest ona odpowiedzialna, pełnią hepatocyty, podstawowe elementy strukturalne miąższu wątroby.
Karolina Rowgało-Daniel
Współpracując z osobami podejmującymi proces zmiany zachowań zdrowotnych, niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, w których zarzucają podejmowane wysiłki. Nasza specjalistyczna wiedza oraz umiejętności okazują się mieć ograniczoną skuteczność, pozostawiając nas często z wysokim poczuciem bezradności. Szukając nowych narzędzi wspierających proces zmiany, warto skierować swoją uwagę w stronę przemysłu rozrywkowego, a dokładniej gier. Pomocne może okazać się zastosowanie narzędzia, jakim jest gamifikacja.
czytaj dalej
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Od ponad 15 lat swojej pracy zawodowej niemal każdego dnia stykam się z mitami dietetycznymi dotyczącymi leczenia choroby Hashimoto. Mity powielają pacjenci, pseudoeksperci, bywa też, że lekarze niemający wystarczającej wiedzy dietetycznej. I wcale mnie to nie dziwi, bo szum informacyjny wokół diety w Hashimoto jest tak ogromny, że naprawdę trudno jest znaleźć wiarygodne informacje o tym, jak skomponować dietę, żeby zminimalizować uciążliwe objawy choroby i nie zaszkodzić sobie.
czytaj dalej
Małgorzata Goc
Węglowodany stanowią dużą grupę związków organicznych różniących się od siebie budową chemiczną i właściwościami fizykochemicznymi. W zależności od rodzaju wykazują zróżnicowaną podatność na trawienie w przewodzie pokarmowym człowieka oraz zróżnicowany wpływ na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Węglowodany są ważnym składnikiem odżywczym, ponieważ stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu. Dlatego niezbędne jest, aby dostarczać ich odpowiednią ilość i jakość.
czytaj dalej