Celiakia (CD) jest enteropatią jelita cienkiego, która prowadzi do wielosystemowych, zarówno specyficznych, jak i niespecyficznych objawów klinicznych.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
W gabinecie dietetycznym spotykamy pacjentów, którzy z łatwością zrezygnowali ze spożycia glutenu na podstawie przypuszczeń co do jego szkodliwości czy występowania dolegliwości po jego spożyciu. Otóż pierwszym krokiem, zanim pacjent zmieni dietę, powinna być diagnostyka, gdyż czym innym jest czasowa rezygnacja ze spożycia glutenu czy też ograniczenie jego spożycia, a czym innym bezwzględne stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie, w przypadku diagnozy celiakii. Jakie czynniki dodatkowe mogą wskazywać na występowanie celiakii? Czy każdy pacjent z celiakią będzie miał dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu glutenu? O diagnostyce, celiakii klasycznej, nieklasycznej, postaci objawowej i subklinicznej oraz przede wszystkim – o praktycznych aspektach prowadzenia pacjentów z celiakią – pisze w bieżącym temacie numeru dr n. med. Martyna Marciniak.
Polecam uwadze ciekawe zagadnienia o kreatynie w sporcie, selenie w niepłodności u mężczyzn czy diecie roślinnej w MAFLD. W rubryce Z gabinetu dietetyka tym razem wszystko to, co dietetyk powinien wiedzieć o przygotowaniu pacjenta do operacji bariatrycznej, w tym rekomendowane składowe procesu przygotowania żywieniowego do takiej operacji.
Wydanie 44. niesie ze sobą specjalną niespodziankę – dodatek Dietetyka w onkologii, czyli jak za pomocą żywienia wspierać pacjentów chorych na nowotwory.
Zachęcam do lektury.
Sylwia Leszczyńska
Redaktor prowadząca
Celiakia (CD) jest enteropatią jelita cienkiego, która prowadzi do wielosystemowych, zarówno specyficznych, jak i niespecyficznych objawów klinicznych.
Odpowiednia diagnostyka zaburzeń lipidowych ma ogromne znaczenie w szybkim diagnozowaniu istniejących już chorób układu krążenia, ale co ważniejsze – określaniu ryzyka jego wystąpienia. W ten sposób jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednie postępowanie, które będzie miało znaczenie profilaktyczne lub wcześnie rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Nadmierne zaabsorbowanie masą lub kształtem ciała, częste, nawracające epizody objadania się, powtarzające się niewłaściwe zachowania kompensacyjne…
…ten obraz stanowi coraz większy, współczesny problem społeczny, stając się znakiem naszych czasów.
Kreatyna to jeden z najbardziej popularnych suplementów diety dla sportowców, a jej suplementacja od kilkudziesięciu lat uznawana jest za efektywną strategię zwiększania wydolności organizmu w różnych dyscyplinach sportowych.
Okres dojrzewania jest szczególnym czasem w życiu człowieka, charakteryzującym się zwiększeniem tempa wzrastania oraz pojawieniem się cech pokwitania. W tym czasie nastolatki zwracają większą uwagę na własną sylwetkę, co jest spowodowane dużą dynamiką zmian wymiarów ciała oraz kształtowaniem się typu budowy somatycznej. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie wzrasta, co związane jest nie tyle z wiekiem kalendarzowym, ale zależy od zaawansowania dojrzewania płciowego.
Właściwości i rolę selenu w organizmie poznajemy od niedawna. Bierze on udział w najważniejszych funkcjach organizmu. Szczególnie ciekawe i potrzebne wydają się badania nad jego znaczeniem dla płodności.
Jednostka chorobowa, którą dotychczas znaliśmy jako Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD – Non- Alcoholic Fatty Liver Disease) obecnie nosi nazwę MAFLD (Metabolic associated fatty liver disease, MAFLD). Jest to jedna z najczęstszych chorób wątroby o charakterze dysfunkcji metabolicznej. Charakteryzuje się wysoką akumulacją lipidów w hepatocytach – komórkach wątroby o przyczynie innej niż toksyczność alkoholu, leków lub w wyniku zakażeń wirusowych np. HCV, HBV lub HIV.